Lista aktualności Lista aktualności

praca wiosną w lesie

Wiosna to bardzo intensywny czas w życiu lasu i leśników.

Sadzonki (młode drzewka), dotychczas pilnie pielęgnowane na szkółce leśnej, są wyjmowane z ziemi, liczone, grupowane w pęczki i zabezpieczone przed przesychaniem. Służba Leśna odbiera sadzonki ze szkółki  i rozwozi w miejsca, gdzie po posadzeniu stanowić będą nowy las.

Sadzenie wbrew powszechnym opinią nie jest łatwym zadaniem. Miejsce pod sadzenie musi być starannie przygotowane, korzenie odpowiednio ułożone, drzewko posadzone nie za płytko i nie za głęboko. Należy dołożyć wszelkich starań, aby ułatwić młodym rośliną jak najlepszy start, bez zbędnego stresu, związanego ze „zmianą miejsca zamieszkania".

Najważniejsza jest wilgoć, a więc odpowiednia ilość atmosferycznych  opadów wiosennych – niestety jako leśnicy nie mamy na to wpływu.   Mamy za to wpływ na jakość sadzenia, która pozwoli drzewkom w pełni wykorzystać  wilgoć uwięzioną po zimie w ziemi.

Kilka zdjęć ze szkółki i z pozycji odnowieniowych na których powstaje nowe pokolenie lasu. Dla zainteresowanych : można sadzić i w ten sposób ( kliknij tutaj).