Lista aktualności Lista aktualności

Las pokoleń

„LAS POKOLEŃ – JEDNO DZIECKO, JEDNO DRZEWO”

            5.04.2019r. przy pięknej wiosennej i słonecznej pogodzie odbyło się społeczne sadzenie lasu pod hasłem: „Las Pokoleń – jedno dziecko, jedno drzewo”.

Inicjatywa ta urodziła się w zeszłym roku, ale niestety już po wykonanych odnowieniach. Ustalono, że na wiosnę 2019r. posadzimy las pokoleń, a program „Jedno dziecko, jedno drzewo” otworzył nam tylko drzwi do jego pełnej realizacji. Zamierzeniem było posadzenie lasu przez różne pokolenia od najmłodszych po tych tylko trochę starszych, oderwanie dzieci i młodzieży od komórek i komputerów, stąd w zaproszeniach na imprezę pojawiło się motto – „Odkładamy komórki i sadzimy drzewka w dziurki”. Rozmiar imprezy rozrastał się z dnia na dzień – początkowo zakładano, że do sadzenia zgłosi się niewielka garstka zapaleńców i sprzymierzeńców, ale… codziennie swoją obecność potwierdzały kolejne przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i raptem okazało się, że chętnych do udziału jest już prawie 400 osób nie licząc mieszkańców Słupska, którzy przychodzili indywidualnie ze swoimi dziećmi i wnukami.

Każdy kto posadził swoje drzewko lub cały ich rządek mógł otrzymać certyfikat potwierdzający jego udział w tym wielopokoleniowym dziele. Byli również i tacy, którzy przynieśli własne szpadle i łopatki oraz drzewka, a także i Ci, którzy oznaczali posadzone przez siebie drzewka kolorowymi wstążeczkami.

Na koniec wszyscy uczestnicy mogli się posilić i uzupełnić stracone kalorie korzystając z bufetu, który był wyjątkowo obfity począwszy od grochówki, kanapek ze smalczykiem i ogórkiem albo z humusem,  aż po pyszną świeżą i pachnącą drożdżówkę oraz słodycze i owoce. Dodatkowo przygotowano ognisko, gdzie można było wspólnie usiąść, porozmawiać, zawiązać nowe znajomości, powymieniać się swoimi doświadczeniami, a przy okazji usmażyć specjalnie na tą okazję zrobioną kiełbaskę.

Dziękujemy wszystkim małym i dużym uczestnikom za udział, a także sponsorom i współorganizatorom, a przede wszystkim:

Panu Dariuszowi Kloskowskiemu i jego stowarzyszeniu „SUBVENTUM” za pomysł, który zrodził się właśnie w jego głowie, za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia oraz,

Pracownikom Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” za serce i ciepło, które okazali wszystkim maluszkom kiedy malowały przepiękne sówki i za cierpliwość kiedy tłumaczyli wszystkie zawiłości otaczającej nas przyrody, za refleks i fachowość przy czasami dość zaskakujących i nieoczekiwanych pytaniach, a także za własnoręcznie zrobioną tablicę pamiątkową, która została wkopana dla upamiętnienia tego wydarzenia.

Więcej zdjęć tutaj